English
نما آهنگ ها
رباعیات خیام
اكنون كه ز خوشدلي بجز نام نماند
يك همدم پخته جز مي خام نماند
دست طرب از ساغر مي باز مگير
امروز كه در دست بجز جام نماند!

ايكاش كه جاي آرميدن بودي
يا اين ره دور را رسيدن بودي
كاش از پي صد هزار سال از دل خاك
چون سبزه اميد بردميدن بودي!
تک آهنگ ها

حکیم عمر خیام نیشابوری | دمی با خیام

در همان روزگاراني كه بسياري از ملتهاي مدرن امروز زندگي پر از آشوبي را براي آسايش و رسيدن به ساحل نجات مي گذراندند و در همان ايامي كه مردمان بسياري از كره خاكي بخاطر نابسامانيهاي ديني و فرهنگي بر چهره يكديگر چنگ مي انداختند مردي در نيشابور خراسان ظهور كرد كه بانگ انسان گرايي و دم شناسي او سالهاست مردم را به آرامش و احترام به يكديگر دعوت مي كند؛ شخصي بدنيا آمد كه انسان را نگين آفرينش مي خواند و همه چيز را در خدمت او مي خواست، او کسی نبود جز حکیم عمر خیام.

علی دشتی در کتاب پر از ارزش خود
"دمی با خیام" می نویسد: شاید بیش از دو هزار کتاب و رساله و مقاله درباره خیام نوشته باشند. سپس در ذیل همین گفتار از قول دو تن از محققان معاصر اشاره می کند و می گوید: آقای مجتبی مینوی که درباره ی خیام مطالعات دقیقی دارند عده این مقالات و رسالات را تا سال 1929 میلادی به 1500 بالغ می دانند (فقط در اروپا و امریکای شمالی)" و استاد سعید نفیسی در خطابه ای گفته اند: آنچه تاکنون تحقیق کرده ام خیام 32 بار به زبان انگلیسی- 16 بار به زبان فرانسوی- 11 بار به زبان اردو- 12 بار به زبان آلمانی- 8 بار به زبان عربی- 5 بار به زبان ایتالیایی- 4 بار به زبان ترکی و روسی- 2 بار به زبان دانمارکی و سوئدی و ارمنی ترجمه شده و ترجمه ادوارد فیتز جرالد تا سال 1325 میلادی یکصد و سی و نه مرتبه به چاپ رسیده است.

شادروان علی دشتی کتاب دمی با خیام را به سه بخش کلی: در جستجوی خیام، در جستجوی رباعیات و اندیشه سرگردان تقسیم کرده است و در آغاز بخش
«اندیشه سرگردان» می ‏نویسد: این قسمت نخستین طرحی بود که در ذهنم صورت بست و غرض منعکس ساختن شبح خیامی بود که در تصورات خود داشتم. قسمت اول و دوم این‏ نوشته که به روش ساختن سیمای خیام و جستجوی رباعیات او اختصاص یافته است، در حقیقت مقدمه ه‏ای بود برای‏ رسیدن بدین هدف و خود نمی‏دانم تا چه اندازه این منظور حاصل شده است. به‏ هرحال در این قسمت پنج رباعی‏ خیام که نماینده پنج دایره تفکرات اوست مطرح گردیده است.
 
خبرنامه
كتاب شناسيتحلیل شخصیت خیام
پدیدآورنده: محمد تقی جعفری تبریزی
ناشر: تهران، کیهان - 1364
تعداد صفحه: 365
ادامه
خیام پژوهان

ادوارد فیتزجرالد