English
نما آهنگ ها
رباعیات خیام
اكنون كه ز خوشدلي بجز نام نماند
يك همدم پخته جز مي خام نماند
دست طرب از ساغر مي باز مگير
امروز كه در دست بجز جام نماند!

ايكاش كه جاي آرميدن بودي
يا اين ره دور را رسيدن بودي
كاش از پي صد هزار سال از دل خاك
چون سبزه اميد بردميدن بودي!
تک آهنگ ها

حکیم عمر خیام نیشابوری | خیام پژوهان ایران و جهان 5


حسن شهباز

حسن شهباز متولد سال ۱۲۹۹ هجری شمسی و در گذشت در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۵ می‌باشد.

حسن شهباز در سال ۱۲۹۹ هجری شمسی به دنیا آمد. وی مترجم و پژوهنده ادبی بود و در رادیو نیز مدتی فعالیت داشت. با شعله شمس ازدواج کرد. پس از میانه عمر، به لوس آنجلس مهجرت نمود و سر انجام در 18 اردیبهشت 1385 هجری شمسی درگذشت.

سال‌ها معاون و مشاور سازمان رادیو و تلویزیون ایران و برنامه ساز آن بود. پایه گذار فصلنامه ادبی فرهنگی "ره آورد در لس انجلس در سال ۱۹۸۱ بود. وی بیست و پنج سال تا زمان حیات خویش سردبیری این فصلنامه را بر عهده داشت. پس از درگذشت وی در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۵ در شهر لس انجلس، کالیفرنیا همسرش شعله شمس انتشار ره آورد را ادامه داد و در سال 1390 هجری شمسی ره آورد سی سال انتشار خود را در غربت پشت سر گذاشت.


پژوهش ارزنده‌ي او درباره‌ي «فيتزجرالد» و برگردان اشعار «خيام» به انگليسي از آثار پژوهشی وی در خصوص حکیم عمر خیام می باشد.

استاد «حسن شهباز» مي‌نويسد: «... شايد بعد از کتاب مقدس، هيچ کتابي در جهان به اندازه‌ي رباعيات «عمر خيام» نيشابوري انظار جهانيان را به خود مشغول نکرده‌ است. (برگرفته شده از نوشته‌ي حسن شهباز در خيام‌نامه)

 
حسن دانشفر

حسن دانشفر (۱۳۰۱-۱۳۸۴) از ادبا، محققین برجسته و استادان خوشنویس پیرو شیوه میرزا غلامرضا اصفهانی بود که در همدان زندگی و فعالیت می‌کرد. در حافظ شناسی و بیشتر در خیام شناسی نیز تبحری استادانه داشت. وی مولف پنج کتاب است که با خط خود او نوشته و منتشر شده‌اند.

حسن دانشفر در سال ۱۳۰۱ خورشیدی در همدان زاده شد. خوشنویسی را در حضور میرزا غلامحسین اسلامبولچی در همدان فرا گرفت و سپس در تهران به کلاس درس استاد حسن زرّین خط راه یافت. او برای شرکت در این کلاس هر هفته از همدان به تهران می‌رفت. در همان حین که در یکی از ادارات دولتی همدان به‌کار اشتغال داشت، به تحقیق و تتبع در آثار بزرگان خوشنویسی پرداخت و بیش از همه شیفته کارهای میرعماد الحسنی٬ محمد رضا کلهر٬ میرزا غلامرضا اصفهانی و محمد حسین خان عمادالکتاب گردید.

او همچنین با بسیاری از بزرگان ادب و هنر مانوس و هم‌گفتار بود که از آن جمله می‌توان به مجتبی مینوی٬ محسن هشترودی٬ دیجور همدانی و پرویز یاحقی اشاره کرد. هر جمعه صبح خانه‌اش محفل شاگردان و دوستدارانش بود. او هیچگاه در انتخاب شاگردانش سن٬ موقعیت٬ جنسیت یا عقاید آن ها را ملاک قرار نمی‌داد و صرفا به استعداد هنری و تلاش آن‌ها نظر داشت.

دانشفر در کنار خوشنویسی٬ به تذهیب و نواختن ویولن هم می‌پرداخت و در این دو هنر نیز استادی قوی‌دست و سرشار از خلاقیت بود. بیشتر آثارش با مرکب دست‌ساز٬ کاغذهای آماده‌شده و تذهیب خودش به انجام رسیده‌است. وی در ترکیب رنگ‌ها و رنگینه‌نویسی هم ذوق فراوانی داشت.


دایره فعالیت‌های حسن دانشفر تنها به حوزه هنر محدود نمی‌شد و در ادبیات نیز به تحقیق و تالیف و تحریر اهتمام خاصی می‌ورزید. پنج کتاب که به زندگی٬ افکار و اشعار عین القضات٬ خیام٬ باباطاهر و حافظ اختصاص یافته‌اند تالیف و آن‌ها را با خط خود به تحریر درآورده و به دست چاپ سپرد.
 

مصطفی بادکوبه‌ای هزاوه‌ای

مصطفی بادکوبه‌ای هزاوه‌ای (متولد سال ۱۳۲۸ در اراک) روزنامه نگار و شاعر ایرانی است.

وی تا پایان دیپلم در رشته ادبی در اراک تحصیل کرده و بعد از خدمت سربازی در کسوت «سپاه دانش» به دانشگاه فردوسی مشهد راه یافته در رشته زبان و ادبیات فارسی لیسانس گرفت. همزمان در روزنامه خراسان و آستان قدس رضوی اشتغال داشته و در آستانه وقوع انقلاب اسلامِی ایران از همه مسئولیت هایشان اخراج شده و به زندان افتاد. به ناچار پس از تحمل شداید به تهران آمد. تحصیلات حوزوی و دانشگاهی را ادامه داده و بالاخره در سال ۱۳۸۴ موفق به دریافت مدرک از دانشگاه راشویل شد.


کتاب "زندگی نامه خیام" از آثار وی در خصوص شرح حال حکیم عمر خیام نیشابوری می باشد.
 

 

کاووس حسن‌لی

کاووس حسن‌لی اول خردادماه ۱۳۴۱ در روستای «قنات‌نو» از توابع شهرستان خرم‌بید در استان فارس چشم به دنیا گشود. او در اشاره به سختی‌های دوران کودکی خود می‌نویسد:

«از همان آغاز که چشمان کودکی من در روستای قنات‌نو آرام آرام به روی آب و سبزه و گل باز می‌شد، فقر در خانه گلی ما دندان می‌فشرد و بی هیچ تناسبی هم‌بازی روز و شب ما شده بود. من اگر به ناچار آن روزها با او بالیدم، این روزها اما به راستی به او می‌بالم؛ که از او دریافتنی‌ها دریافتم و آموختنی‌ها آموختم.»

وی تحصیلات مقدماتی را در صفاشهر و دوسال دانشسرا را در آباده گذراند. سپس در سال ۱۳۶۳ به دانشگاه شیراز راه یافت و در رشتهٔ زبان و ادبیات فارسی، دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را به پایان برد. در سال ۱۳۷۸ با درجهٔ استادیار عضو هیأت علمی بخش زبان و ادبیات فارسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شیراز شد و در مدت زمانی کوتاه (سال ۱۳۸۹) در همان دانشگاه به مرتبهٔ استاد ارتقاء یافت.

حسن‌لی از پژوهشگران پرکار و جامع‌الأطرافی است که در حوزه‌های گوناگونی قلم زده‌ و آثار ماندگاری به جا نهاده‌است که از دیدگاه حجم اوزاق، نکته‌بینی و دقت‌نظر قابل توجه‌ است. وی همچنین در زمینهٔ مدیریت در عرصهٔ آموزش و فرهنگ، دارای سابقه‌ای موفق است. کارنامهٔ فعالیت‌های علمی ـ فرهنگی وی، گواه این مدعاست. وی در سال ۱۳۹۱ خورشیدی برای اقامتی سه ساله به کشور ترکیه مهاجرت کرد.


کارنامه تحلیلی خیام پژوهی (مشترک با دکتر سعید حسام پور) از انتشارات علم به سال 1389 از آثار وی در خصوص زندگانی حکیم عمر خیام نیشابوری می باشد.
 

مسعود خیام

مسعود خیام در سال ۱۳۲۶ در تهران به دنیا آمد. تحصیلات دانشگاهی و تحقیقات حرفه‌ای اش در زمینه مهندسی علوم هوافضا بوده‌است. وی مدتی با سمت هماهنگ‌کننده مهندسی و تعمیرات هواپیما در هواپیمایی ملی ایران کار می‌کرد و مدتی نیز در دانشگاه‌های ایران به تدریس اشتغال داشت و زمانی نیز به کارهای مهندسی و مشاوره مشغول بود.

بعد از انقلاب ۱۳۵۷ به روزنامه نگاری روی آورد و مقاله‌هایش در مجلات «آدینه» و «دنیای سخن» و «گردون» و سایر مجلات فرهنگی ادبی هنری ایران به چاپ رسید.

وی از سال ۱۳۵۸ نوشته‌های ادبی خود را به چاپ رساند. او تحقیقاتی در زمینه خط فارسی دارد و پیشنهاد دهنده ابداع و ایجاد «خط فنی فارسی» است.


کتاب "خیام و ترانه ها" از آثار وی، پژوهشی است در خصوص زندگی، احوال و اندیشه های حکیم عمر خیام نیشابوری.


صفحه بعد     صفحه قبل
خبرنامه
كتاب شناسيتحلیل شخصیت خیام
پدیدآورنده: محمد تقی جعفری تبریزی
ناشر: تهران، کیهان - 1364
تعداد صفحه: 365
ادامه
خیام پژوهان

ادوارد فیتزجرالد